Masif Parke Nedir ?

Parke Nedir ?

Parke, İnsanoğlu’nun kurulu düzen sürmeye başladığı günlerden itibaren yaşadığı ortamları sıcak ve doğallaştıran bir malzeme olmuştur. İlk zamanlar tamamiyle masif kereste ve tahta olarak kullanılarak parkeler ilerleyen teknoloji ile birlikte bir ebat ve standarta girmiştir. Tamamiyle masif olması sağlıklı ve doğal bir malzeme olmasının en önemli unsurudur. Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle birlikte parke yani masif parke karşısında rakip olabilecek bir takım benzer teknolojik malzemeler piyasaya sunulmuştur. Bunlar kısaca laminat parke, lamine parke ve benzeri pvc parke olarak adlandırılan zemin kaplamalarıdır.

Masif Parke Nedir?

Masif (ahşap) parkeler tamamen ağaç olup işlenmiş tek bir parça keresteden tahta şeklinde yapılmakta, çeşitli ebatlar ve stillerde bulunmaktadır. Masif Parkeler  ilk zamanlarda binaların ve yapıların kirişlerinde dik olarak yük taşıması amacıyla kullanılmıştır. Şuanda masif Parkeler modern inşaat tekniklerinde sadece görünüm amacıyla kullanılmaktadır.
Döşeme yapımında, masif Parkeler doğal karakterdeki ağaç türlerine göre birçok limitleri var. Nem ve sıcaklıklardaki değişim sonucu oluşan genişleme ve daralma masif Parkelerde kısalmalara neden olur. Genel olarak, 5″ genişliğinde ve 3/4″ kalınlığındaki tahtalar, masif olarak, zemin yapısından ödün vermeden üretilmiş en kalın ürünlerdir( bazı üreticiler çeşitli tekniklerle daha geniş panolar üretilebilmektedir). Her nasılsa, her türlü ortamda en iyi performansı sağlamak için standart bir ölçü yoktur. Çağdaş inşaat teknikleri, masif ahşap zeminler için, doğrudan beton üzerine monte edilmesinin önermez.

Masif Parke Fiyatları ve Sorularınız  için bizimle irtibata geçiniz…

 

Lamine ve Masif kıyaslaması

Masif demek ağaç-ahşap demekdir.Doğal olarak lamine parke’de ağaçtır.Lamine demek papel etmek birbirine yapıştırmak demektir.Yapay ahşap zemin özellikleri geniş bir yelpazede olduğundan, lamine ve masif ahşap zeminlerini genel anlamda karşılaştırmak zordur. Lamine Parke zeminler genellikle Masif’lerden önce ve görünümü etkilemek için eğimli kenarlarla sağlanır. Masif parkenin kullanım alanlarını kısıtlayıcı belli uygulama limitleri var; masif beton üzerine doğrudan monte edilmemelidir ve  bodrum altında yüklü olmamalı parlak bir yerden ısıtma ile kullanılmamalıdır. Masif parkede genellikle tahta genişliği sınırlıdır ve tahta büyüklüğü arttıkça (plakalar arası boşluklara) doğru eğimli, daha yüksek ( nemin artmasıyla konveks eğrileri yukarı doğru artar), çukurluğu (konkav ya da bombeli görünümü ile merkezine göre daha yüksek olması).
Masif parke’lerde zımparalanabilme lamba zıvanaların üzerinde kalan kısım kadardır ve lamba zınavanalarından çivi kullanılarak çakılabilir. Son olarak masif parke fazlaca zımpara yapılabilme olanağı olduğu için lamine parkeye göre daha ucuza gelmektedir. Ucuz olan lamine parkelerin fiyatı üst kısımda kullanılan ağacın kalitesine bağlıdır. Bazı mimari yapılarda ve uygulama alanlarında masif parke daha fazla zımparalanabilip ve dayanıklı olduğundan daha fazla tercih edilen bir üründür.
Lamine parkelerin döşeme uygulama maliyetleri, masif parkelere göre daha düşüktür. Lamine parkelerde masif parkelere göre uygulamada daha kolay olup yüzer sistem şeklinde montaj şekli olanaklıdır. Fakat artık masif parkeleri de hazır cilalı olarak satışa sunabiliyoruz. Lamine parkelerde daha uzun boy ve daha geniş plakalar olması bakımından daha çok tercih ediliyordu ama şuanda masif parkede de gelişmiş makineler sayesinde aynı ebatlar yapılabilmektedir.Lamine Parke’de ağaçtır.

Orpa orman ürünleri olarak merbau masif  ve lamine parkelerin sürekli olarak ithalatını yapmaktayız. Geçmişten gelen parke üretimi tecrübelerimiz doğrultusunda her yeni yılda Endonezya’ya giderek fabrikalarda kalite kontrollerini yerinde yaparak mallarımızı ürettirmekteyiz. Güçlü stoklarımız ve bağlantılarımız ile istenilen ölçü ve miktarları anında karşılayabilmekteyiz. Merbau Masif Parke  ülkemiz iklimine çok uyumludur. Firmamız ağırlıklı olarak Merbau Parke satış ve montajı yapmaktadır Karakteristik özellikleri, değişik boyutlarlardaki üretimi ve doğal renk seçenekleri ile ülkemizde çok tutulan bir ağaç olmuştur.

AÇIK RENK—–Light
ORTA RENK—Medium
KOYU RENK—Dark olarak adlandırılır.
masif parke kalınlıkları 14/15/16/18/20/22 mm
masif parke enleri 60/——-/100/120/140/180/220mm
masif parke boyları 300/—–/120/—–/2200/-/2500mm

Çoğunlukla Afrika’ dan ve Brezilya’ dan ithal edilen, Sapelli, Sipo, Akajou, Massaranduba, İroko, Garapa gibi bugüne dek en güzel binaları süslemiş ağaç türleriyle yüksek kaliteye sahip uygun fiyatlı ürünleri sizlere sunmak için sürekli çalışmaktayız.Masif Parke fiyatlarımız toptan’dır.

Ürünler ve projeler hakkındaki tüm sorularınızı bize yöneltebilir, detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Projeleriniz doğrultusunda, toptan şekilde kullanımınıza sunduğumuz bu masif parkeler hakkında sipariş vermek veya bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.